Високо- завршни церамски таблици & Прилагоден производител на кујнски кабинети Бидејќи 1996

Церамички В. Мермер: Како да изберете трпезариска маса

2022-08-30

Твоја. Јадна соба. е централниот дел на вашиот дом. Тоа може да биде фокусна точка на собата и често е местото каде што луѓето се собираат за оброци и специјални прилики. При изборот на трпезариска маса, важно е да се избере онаа направена од висококвалитетни материјали што ќе издржат редовна употреба. Два популарни избори за маси за трпезарија се керамика и мермер.

Керамиката е популарен избор за трпезариски маси бидејќи е издржлива и лесна за чистење. Мермерот е исто така популарен избор бидејќи е елегантен и додава допир на луксуз во секој простор. Кога одлучувате помеѓу керамика и мермер за вашата трпезариска маса, земете го предвид вашиот стил и целокупниот изглед на вашиот дом. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го изберете вистинскиот материјал за вашата трпезариска маса за да можете да добиете најмногу за вашиот долар:

Церамички В. Мермер: Како да изберете трпезариска маса 1

Церамички В. Мрмла:

Керамичките маси се направени од еден вид глина која се загрева додека не стане тврда. Овој силен и издржлив материјал го прави одличен избор за трпезариска маса. Керамичките маси се исто така лесни за чистење и одржување.  Додека мермерните маси се направени од природен материјал, тие не се толку издржливи како керамичките маси. Мермерот е помек камен и може полесно да се изгребе или исече од керамиката. Сепак, мермерните маси се уште се убави и можат да додадат луксузно чувство во вашата трпезарија.

 

Фактори што треба да се земат предвид при изборот помеѓу двата материјали:

Ако сте заглавени помеѓу изборот на керамичка или мермерна маса, еве неколку работи што треба да ги имате на ум кои ќе ви помогнат да ја донесете вашата одлука:

1: Одржување

Мермерните маси бараат повеќе одржување отколку керамичките маси. Ќе треба редовно да ја запечатувате и полирате мермерната маса за да изгледа најдобро, додека керамичката маса е многу пониска за одржување.

Во денешно време минералните ресурси се исцрпуваат. Премногу развиените мермерни каменоломи го направија каменот порозен, дозволувајќи им на дамките полесно да навлезат во него. Како помек камен, мермерот е склон кон боење и офорт. Тврдоста на Мохс на керамиката е 7 степени што значи дека е многу цврст и издржлив материјал. Тој е отпорен на топлина и водоотпорен, што го прави идеален за внатрешна и надворешна употреба.

Значи, ако претпочитате порелаксиран пристап кон домот г éкор, тогаш керамичката маса може да биде подобро прилагодена за вашите потреби.

2: Функционално

Еден од најважните фактори што треба да се земе предвид при изборот на маса е како планирате да ја користите. Ако барате маса што може да се користи и за свечена и за секојдневна трпезарија, тогаш керамичката маса може да биде добар избор.  Керамичките маси се исто така поразновидни кога станува збор за дизајнот. Ги има во различни бои, форми и големини, така што сигурно ќе најдете некој што одговара на вашиот стил. Од друга страна, мермерните маси обично се достапни само во ограничен број бои и дизајни.

3: Големина и тежина

Ако барате трпезариска маса која е лесна за движење, керамиката може да биде подобра опција за вас. Мермерот е многу тежок, што може да го отежне движењето. Керамичките горни трпезариски маси обично се многу потенки од мермер. Мермерните горни маси може да бидат прилично дебели. Керамиката може да биде подобра опција ако барате попредвидлив изглед.  

 

Најдобра трпезариска маса: наша препорака

Ако барате класичен и софистициран изглед на вашата трпезарија, на БК ЦИАНРЕ Врвот на керамиска маса со алуминиумска основа е одличен избор. Оваа елегантна и модерна маса ќе стане фокусна точка на секоја трпезарија. Прекрасната керамичка маса е и елегантна и лесна за чистење.  

Освен што е издржлив, алуминиумот отпорен на корозија го прави долготраен дури и за оние со најтешки раце кои јадат склони кон излевање на семејните собири.

 

Конечни збора:

Па, кој е подобар? Одговорот е јасен - керамиката е најдобриот избор за вас Јадна соба. . Поиздржлив е, лесен за нега и може да му даде на вашиот дом луксузен изглед без високата цена. Ако сакате нешто модерно и минималистичко, погледнете ја нашата модерна минималистичка маса на Bianco Statuario со керамичка покривка за маса. Нашиот тим за дизајн на мебел има искуство и способност да прави нарачки за OEM дизајн и да дизајнира изгледи и структури на производи за Р &D.

Препорачано за тебе
нема податок
Стапи во контакт со нас
BK CIANDRE е професионален производител на керамички маси и минималистички мебел Р &Глобален провајдер на решенија D.
Претплати
Претплатете се Ако сакате да бидете наш партнер, ве молиме не двоумете се, нашата приказна ќе започне со вашиот контакт.
Контакт
Ангела Пенг.
+86 135 9066 4949
ФабрикаName Адреса : Не. 7 Bo'ai East Road, округ Нанхаи, Сити Фошан, провинција Гуангдонг
Адреса на канцеларија : Соба 815, зграда Т9, паметен нов град, град Џанг Ча, округ Чан Ченг, Сити Фошан, провинција Гуангдонг, Кина
Ако имате прашање, ве молиме контактирајте на
Авторски права © 2022 Guangdong BKX Smart Furniture Co., Ltd. | Тајп
разговор преку Интернет
Hello, please leave your name and email here before chat online so that we won't miss your message and contact you smoothly.